Wszystkie informacje
Wyniki banku Citi Handlowy w trzecim kwartale 2024
W trzecim kwartale 2024 roku zysk netto Citi Handlowy wyniósł 544 miliony zł. To najwyższy poziom zysku netto od czterech kwartałów. Bank utrzymuje wysoką rentowność - wskaźnik ROE wyniósł 22,0 proc., a łączny współczynnik wypłacalności był na poziomie 22,8 proc.
Całkowite przychody Citi Handlowy wyniosły 1,1 miliarda zł (-4 proc. r./r.). Wynik z tytułu odsetek oraz wynik z tytułu opłat i prowizji utrzymał się na podobnym poziomie do odnotowanego w tym samym okresie w zeszłym roku, pomimo niższej stopy referencyjnej. Koszty działania banku wraz z amortyzacją wyniosły 347 milionów złotych (+4 proc. r./r.). Wskaźnik kredytów niepracujących spadł do 2,7 proc. Saldo kredytów wzrosło rok do roku o 7 proc., a depozytów o 2 proc. r./r.
„Mamy za sobą dobry kwartał. Po raz kolejny nasze przychody przekraczają miliard złotych. Cieszą nas rosnące przychody klientowskie w bankowości instytucjonalnej. Trzeci kwartał z rzędu rosną też nasze kredyty w tym segmencie. To pokazuje wzrost popytu na kredyty wśród klientów instytucjonalnych i mamy nadzieję, że ten trend się utrzyma. Osiągamy dobre wyniki, zachowując dyscyplinę kosztową oraz niskie koszty ryzyka. Nasza bankowość detaliczna notuje wzrosty, systematycznie zwiększając bazę klientów zamożnych oraz rozwijając biznes zarządzania majątkiem” powiedziała Elżbieta Czetwertyńska, prezes zarządu Citi Handlowy.
W Bankowości Instytucjonalnej, saldo kredytów wzrosło o 8 proc. rok do roku. Motorem wzrostu był strategiczny segment małych i średnich przedsiębiorstw, który urósł o 13 proc. Segment dużych przedsiębiorstw odnotował wzrost na poziomie 11 proc. rok do roku. W całym trzecim kwartale, bank udzielił ponad 1,3 miliarda złotych nowego oraz podwyższonego finansowania swoim klientom firmowym.
Wśród flagowych transakcji w tym kwartale warto wymienić zwiększenie udziału w programie finansowania dostawców dla spółki z polskiego sektora energetycznego do kwoty 600 mln złotych. Bank wystawił firmie Newag gwarancję dobrego wykonania na kwotę 85,2 milionów złotych, co umożliwiło klientowi podpisanie rekordowej w historii spółki umowy na kwotę 2,7 miliarda złotych. Firmie Nettle Citi Handlowy udzielił kredytu handlowego na kwotę 50 milionów złotych, który zapewnił płynność finansową dla dostaw leków dla szpitali publicznych. Departament Maklerski banku był globalnym koordynatorem w transakcji przyspieszonej sprzedaży akcji Santander Bank Polska o wartości 2,5 miliarda złotych.
Citi Handlowy był też aktywny na rynku dłużnych papierów wartościowych – organizował emisję euroobligacji dla Banku Gospodarstwa Krajowego o wartości 550 milionów euro. W ramach współpracy z jednostkami samorządów terytorialnych, bank będzie kompleksowo obsługiwał miasto Jaworzno, w tym wdroży nowe rozwiązania bezgotówkowe.
W Bankowości Detalicznej liczba klientów zamożnych osiągnęła historycznie najwyższy poziom - wzrost wyniósł 4 proc. r./r. Aktywność inwestycyjna nowych i istniejących klientów, wpłynęła na wzrost salda produktów inwestycyjnych (wraz z inwestycjami dwuwalutowymi) o 20 proc. r/r. na koniec września. Liczba rachunków walutowych urosła w ciągu roku o 3 proc. r./r., a jednocześnie liczba klientów korzystających z funkcji karty wielowalutowej wzrosła o 27 proc. r./r. Wolumen sprzedaży pożyczek gotówkowych w trzecim kwartale wzrósł o 15 proc. r./r. Saldo pożyczki gotówkowej wzrosło o 6 proc. r./r.
„Wypracowaliśmy wysoki zysk netto w trzecim kwartale. To przede wszystkim zasługa wyniku odsetkowego, który poprawia się dzięki rosnącemu portfelowi kredytowemu, ale także dobrym trendom długoterminowym w obszarze finansowania handlu. Ożywienie akcji kredytowej o 8% r./r. wśród klientów instytucjonalnych idzie w parze ze wzrostem wolumenów FX o 13 proc. r./r., w związku z rosnącymi potrzebami naszych klientów. To co mnie cieszy to również konsekwentna, bardzo dobra efektywność kosztowa. Dzięki temu wskaźniki zwrotu na kapitale i zwrotu na aktywach utrzymują się na bardzo korzystnych poziomach, odpowiednio 22,0 proc. i 2,3 proc.” - powiedział Patrycjusz Wójcik, wiceprezes zarządu do spraw finansowych.
powrót