Aktualności
Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga
2 października 2015
Leopold Kronenberg a kolej. 170 - lecie Kolei Warszawsko - Wiedeńskiej


Dokładnie 170 lat temu pierwszy w historii Królestwa Polskiego pociąg zabrał pasażerów z Dworca Wiedeńskiego w Warszawie do stacji w Grodzisku Mazowieckim. To dało początek kolei Warszawsko - Wiedeńskiej, która trzy lata później liczyła już ponad 300 km. W zarządzanie nią, a także innymi liniami kolejowymi na terenie Królestwa Polskiego zaangażowany był Leopold Kronenberg, pionier kapitalizmu w Polsce, największy XIX - wieczny przedsiębiorca.

Pojawienie się kolei miało ogromny wpływ na rozwój gospodarczy i cywilizacyjny ziem polskich w XIX w. Inwestycje w kolejnictwo stanowiły też impuls do powstania nowoczesnych banków w Europie i Stanach Zjednoczonych. Istotę i potrzebę inwestowania w nową formę transportu doskonale rozumiał Leopold Kronenberg, który w latach 70 - tych XIX w. miał największy wpływ na rozwój kolei w Polsce.

Leopold Kronenberg doskonale rozumiał wartość kolei, mówi Krzysztof Kaczmar, Prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy. Inwestował w ten, nowoczesny jak na ówczesne czasy, środek transportu, uzyskał koncesję na budowę kolei Warszawsko - Terespolskiej oraz Nadwiślańskiej, był założycielem i członkiem towarzystw kolejowych. Na kolei zatrudniał byłych powstańców styczniowych zesłanych na Sybir oraz zakładał i wspierał finansowo szkoły techniczno-przemysłowe, które kształciły doskonałych fachowców do pracy na kolei.

W tym roku mija 170 lat kolei Warszawsko - Wiedeńskiej, uznawanej przez Kronenberga za jedną z najważniejszych w Królestwie Polskim. Pierwszy jej odcinek ukończono w 1845 roku, zaś cała linia (do granicy z zaborem austriackim) licząca 328 km została ukończona trzy lata później. Leopold Kronenberg przejął zarządzanie tą linią w 1869. Dzięki jego energii zmodernizowano infrastrukturę na całej długości oraz dobudowano drugi tor.

Z okazji obchodów 170 - lecia, w sobotę 3 października w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, zwiedzać można będzie m.in. wystawę pt. "Pasażer relacji Warszawa-Wiedeń", salonkę Bolesława Bieruta oraz pociąg pancerny. Najważniejszym punktem obchodów będzie przyjazd zabytkowego pociągu prowadzonego przez lokomotywę parową. Pociąg dostępny będzie dla zwiedzających 3 października w godzinach 12-22. W niedzielę 4 października odbędą się 2 przejazdy zabytkowym pociągiem na trasie Warszawa Główna-Warszawa Falenica (wyjazdy z Warszawy Głównej o godz. 9.30 i 15).

Wydarzenie pt. "170 lat Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej" odbywa się pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Wola m.st. Warszawy Krzysztofa Strzałkowskiego i Burmistrza Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy Łukasza Jeziorskiego. Partnerami wydarzenia są: Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga, KINOkawiarnia Stacja Falenica, PKP Cargo S.A., PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce. Patronami medialnymi są: TVP Warszawa, Fakt, Rynek Kolejowy, Kurier Wawerski oraz Wawerskie Wiadomości Sąsiedzkie.