Gdzie szukać informacji o zawodach przyszłości? Jak rozwijać swoje kompetencje i ścieżkę zawodową? Czy IT to praca dla każdego? O tym i o wielu innych zagadnieniach mówili pracownicy Citi w Polsce na spotkaniu online z podopiecznymi placówek opiekuńczo - wychowawczych. Było to czwarte tego typu spotkanie w ramach projektu prowadzonego przez Fundację PCPM, Fundację Pankracy i Fundację Citi Handlowy.
W spotkaniu wzięli udział podopieczni 6. placówek. Podczas rozmowy, prowadzonej przez Katarzynę Stoparczyk, dziennikarkę radiową i telewizyjną, zaproszeni goście opowiedzieli o swojej ścieżce zawodowej i o tym jak często wyboista była ich droga do sukcesu.
Daria Wdowicz Infrastructure Service Delivery Manager, Citi podczas wywiadu opowiedziała m.in. o swojej karierze: Pracuję w Citi od ponad 7 lat zajmując przeróżne stanowiska: zarządzanie projektami, bazy danych, analiza danych, usprawnianie procesów itd. Zaczęłam prace będąc jeszcze na studiach (Metody Ilościowe i Systemy Informacyjne). Przed rozpoczęciem pracy w Citi wykonywałam dużo prac dorywczych takich jak opiekun kolonijny, korepetytor czy pracownik call center. Wydają się to zajęcia odlegle od pracy w korporacji, ale każda z nich czegoś mnie nauczyła i za każde z doświadczeń jestem szalenie wdzięczna. Zaczynając pracę nie miałam dużej wiedzy z obszaru IT, ale zawsze byłam ciekawska i otwarta na różne doświadczenia, kochałam matematykę i różnego rodzaju łamigłówki. Można zatem powiedzieć, że moja kariera jest nieco "kontrolowanym przypadkiem", z którego jestem bardzo zadowolona. Podkreśliła również, że w jej karierze, szczególnie ważne było wychodzenie ze swojej strefy komfortu, pokazywanie, że ma się wiedzę i umiejętności, co jest niezwykle ważne w tym dość zdominowanym przez mężczyzn środowisku.
Tomasz Zaręba (Europe Middle East and Africa Region IT Programme & Project Portfolio Head) mówił m.in., o tym, dla kogo jest praca w IT i co powinno wyróżniać osoby, które chciałyby pracować w tej branży: Jest to praca dla osób, które mają przywiązanie do szczegółów (czasem nawet bardzo drobnych, ale znaczących), lubią dać się pochłonąć, niekoniecznie może samym liczbom, bardziej konkretnemu zadaniu. I, przede wszystkim, sprawia im to przyjemność. Generalnie w IT, przywiązanie do szczegółów jest bardzo, bardzo ważne.
Nasza Fundacja od lat wspiera młode talenty w IT. Uczestniczymy w programie IT for SHE, prowadzonym przez Fundację "Perspektywy", a nasi mentorzy biorą udział w różnego rodzaju projektach skierowanych do młodych, mówi Dorota Szostek - Rustecka, prezeska Fundacji Citi Handlowy. - Wspieranie ich na różnych ścieżkach, czy będzie to praca w korporacji, czy założenie własnej firmy to inwestycja w przyszłość.
Wielkie marzenia można mieć, ale można nagle znaleźć jakąś ścieżkę, która również da nam mnóstwo satysfakcji, być może poczucia bezpieczeństwa, być może zabezpieczenia finansowego również, co jest bardzo ważne w życiu i możemy się odnaleźć. Warto marzyc zawsze, absolutnie tak. Ale te niespełnione marzenia tez są wielkie i piękne - mówiła Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka prowadząca rozmowę.
Wywiad z praktykami IT to kolejne wydarzenie online w ramach projektu realizowanego wspólnie przez Fundację PCPM, Fundację Pankracy i Fundację Citi Handlowy. Ma on na celu przybliżenie młodym ludziom różnych zawodów i różnych ścieżek rozwoju.
Dorota Szostek- Rustecka, prezes Zarządu Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga, tel. 667 635 427, e-mail: dorota.szostekrustecka@kronenberg.org.pl
Zuzanna Przepiórkiewicz, tel. 667 635 432, e-mail: zuzanna.przepiorkiewicz@citi.com