8 listopada 2008
87 zrealizowanych projektów pro publico bono w 45 miastach, miasteczkach i wsiach to rezultat Światowego Dnia Citi dla Społeczności. Na dofinansowanie realizowanych projektów Citi Handlowy przeznaczył 271 000 złotych. Na świecie w programie uczestniczyło aż 60 000 osób w ponad 100 krajach. W Polsce w finale programu, który w tym roku przypadł na 8 listopada, wzięło udział ponad 1200 wolontariuszy Citi Handlowy oraz członkowie lokalnych społeczności.
Światowy Dzień Citi dla Społeczności to finał trzeciej edycji międzynarodowego programu wolontariatu pracowniczego, którego celem jest pomoc społecznościom lokalnym. Program, nad realizacją którego czuwa Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga, umożliwia pracownikom banku dzielenie się czasem, wiedzą i doświadczeniem z potrzebującymi. Inspiruje on pracowników Citi Handlowego do włączenia się w akcje społecznie użyteczne, ułatwia im dostęp do ofert wolontariatu oraz pomaga w realizowaniu zadań poprzez szkolenia, konsultacje. Misję nowoczesnej filantropii Citi Handlowy rozumie bowiem przede wszystkim jako kształtowanie trwałych postaw prospołecznych.
- W programie wolontariatu pracowniczego najważniejsze jest osobiste zaangażowanie wolontariuszy oraz autentyczna chęć niesienia pomocy potrzebującym. Citi Handlowy pomaga pracownikom pomagać innym, wspierając ich oddolne inicjatywy. Dlatego z roku na rok coraz więcej pracowników banku decyduje się zostać wolontariuszem i zachęca do tego swoje rodziny i znajomych - powiedział Krzysztof Kaczmar, Dyrektor Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.
Program Wolontariatu Pracowniczego w Citi Handlowy ma nowatorską, otwartą formułę. Zaproszenia do udziału w programie skierowane są do przedstawicieli lokalnych społeczności, takich jak władze samorządowe, proboszczowie parafii, dyrektorzy szkół i ośrodków zdrowia. Za ich pośrednictwem, a także za pośrednictwem mediów Fundacja Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga chce dotrzeć z informacją o realizowanych przedsięwzięciach i zachęcić do niesienia pomocy potrzebującym jak największą rzeszę ludzi.
Innowacyjność Program Wolontariatu Pracowniczego w Citi Handlowy przejawia się w wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi, takich jak specjalny program informatyczny, który pozwala skojarzyć kompetencje danej osoby z zapotrzebowaniem ze strony konkretnych instytucji. Wolontariusze określają, czym się interesują i co chcieliby robić po czym sprawdzają, gdzie ich pomoc będzie najbardziej przydatna. Z drugiej strony do Fundacji zgłaszają się organizację pozarządowe, określając jakiej liczby osób, w jakim wymiarze czasu i z jakimi umiejętnościami im brakuje. Wszelkie informacje, dotyczące wolontariatu dostępne są w osobnej sekcji, dedykowanej do programu w Intranecie. Od tego roku także każda osoba nie będąca pracownikiem banku za pośrednictwem strony www.citihandlowy.pl/gcd może wybrać interesujący ją projekt i zostać wolontariuszem.
Filary tegorocznego filary tegorocznej edycji Światowego Dnia Citi dla Społeczności to pięć głównych projektów:
-
Citi czyta dzieciom: w kilku miastach wolontariusze Citi Handlowy wspólnie z Fundacją "ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom" przeprowadzili akcje czytania książek najmłodszym
-
Green Citi: wolontariusze wspólnie z Fundacją "Ja Wisła" oznakowali i posprzątali tereny leśne w Rezerwacie Przyrody Łachy Brzeskie w okolicach Warszawy
-
Krewniacy z Banku: w Warszawie, Olsztynie, Bydgoszczy i Katowicach 300 wolontariuszy wzięło udział w akcji krwiodawstwa
-
Grosikowe Wędrówki: dla dzieci z 40 klas szkół podstawowych w całej Polsce zorganizowano warsztaty edukacyjne, podczas których poznały one podstawowe zasady ekonomii i finansów
-
Wolontariusz na Bank: pracownicy Citi Handlowy zrealizowali stworzone przez siebie projekty, które ich zdaniem najlepiej odpowiadały potrzebom ich lokalnych społeczności
Kryterium wyboru projektów wskazanych przez wolontariuszy Citi Handlowy było wyczucie potrzeb innych, długofalowe działania na rzecz jednej organizacji, innowacyjność proponowanych prac lub doskonałe przygotowanie projektu.
- W ramach konkursu "Wolontariusz na Bank" Citi Handlowy umożliwia wolontariuszom wskazanie potrzeb w środowisku, w którym żyją i pracują. W tym roku pozytywnie zaopiniowaliśmy 51 projektów, które naszym zdaniem najlepiej przysłużą się lokalnym społecznościom. Każdy z nich bank dofinansował kwotą do 5 000 złotych, a cztery najlepsze otrzymały dodatkowe środki na realizację założonych celów - powiedział Krzysztof Kaczmar, Dyrektor Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.
W tym roku w sposób szczególny kryteria te spełniły projekty:
-
"Bo Ognisko To Nie Wszystko": maluchy z Harcerskiej Bazie Obozowej w Wygoninie zyskały gruntownie odremontowaną salę, w której będą mogły doskonalić swoje umiejętności i rozwijać pasje.
-
"Lepsza Zima": dzięki wolontariuszom Citi Handlowy bezdomne zwierzęta ze schroniska w Józefowie będą mogły przetrwać mrozy w ciepłych budach i z pełną miską jedzenia.
-
"Świetlica": odbiorcami projektu byli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Andrychowie. Praca wolontariuszy zaowocowała zorganizowaniem świetlicy i biblioteki oraz powstaniem kół zainteresowań - turystycznego, plastycznego i fotograficznego.
-
Odnowienie sal Oddziału Dziecięcego w Szpitalu Miejskim w Łowiczu: najmłodsi pacjenci będą mogli dochodzić do zdrowia w kolorowych, ozdobionych bajkowymi motywami salach. Wolontariusze zainstalowali kolorowe lampki ścienne, przynieśli książeczki i kolorowanki, kupili nowe komplety dziecięcej pościeli, prześcieradła i koce. Wszystko po to, aby wpłynąć pozytywnie na samopoczucie chorych dzieci i przyspieszyć ich leczenie.
Informacje o projektach zrealizowanych w ramach tegorocznego Światowego Dnia Citi dla Społeczności:
ZAŚWIATYCZE
-
MODERNIZACJA OGRÓDKA JORDANOWSKIEGO
Wolontariusze pomogli w przygotowaniu, zmodernizowaniu i wyposażeniu placu zabaw Ogródka Jordanowskiego przy szkole podstawowej. Wzięli także udział w przygotowaniu balu przebierańców z udziałem dzieci oraz konkursów i zabaw dla maluchów.
|
WSCHOWA
-
ZAGOSPODAROWANIE TERENU PRZY DOMU DZIECKA W WSCHOWIE
Zadaniem Wolontariuszy było zagospodarowanie terenu rekreacyjnego przy nowobudowanym domu dziecka we Wschowie. Zmontowali m.in. plac zabaw dla dzieci oraz przygotowali stanowiska do zasadzenia zieleni. Dzień zwieńczyło wspólne grilowanie przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej.
|
GORZÓW WLKP.
-
POZNAJ SWÓJ TALENT - WARSZTATY ARTYSTYCZNE DLA DZIECI
Realizatorzy projektu postanowili pomóc w przeprowadzeniu warsztatów artystycznych dla dzieci z Przedszkola "Bajkowy Świat". W ramach tego projektu zorganizowali spotkanie z aktorem gorzowskiego teatru, który zaprezentował dzieciom, jak odgrywać role teatralne. Odbyły się także warsztaty taneczne, występ teatrzyku kukiełkowego i koncert dzieci ze szkoły muzycznej. Wolontariusze przygotowali ponadto pomieszczenia do zajęć plastycznych, zorganizowali wernisaż prac dzieci i przygotowali scenę do pokazu dzieci i rodziców - "Podziel się swoim talentem".
|
ŁÓDŹ
-
ŚWIAT BAJKI - POPRZEZ ZABAWĘ I NAUKĘ ZNAJMY GO I PRZENIEŚMY SIĘ TAM RAZEM
Celem projektu było polepszenie warunków mieszkalnych jednego z pokojów w Domu Dziecka dla Małych Dzieci. Wolontariusze oprócz realizacji zadań remontowych, poprowadzili także zajęcia plastyczno-ruchowe dla dzieci i wybrali się z nimi na spacer do pobliskiego parku.
|
SKIERNIEWICE
-
ŚWIETLICA SOCJOTERAPEUTYCZNA
Działania projektowe skupiły się wokół adaptacji pomieszczeń świetlicy należącej do Parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Skierniewicach. Na zakończenie Wolontariusze spotkali się z podopiecznymi Fundacji Pomocy Społecznej, którzy byli głównymi użytkownikami remontowanych pomieszczeń.
|
BIAŁE BŁOTA
-
BEZPIECZNI
Główne cele projektu to aktywizacja nowego posterunku policji poprzez włączenie jego pracowników do akcji "bezpieczeństwo naszych dzieci", wyposażenie biblioteki szkolnej w lektury, a świetlicy w materiały biurowe i gry planszowe. Z udziałem i wsparciem Wolontariuszy zostały przeprowadzone warsztaty na temat bezpieczeństwa skierowane do uczniów szkoły podstawowej.
|
BYDGOSZCZ
-
JĘZYK ANGIELSKI WROTAMI DO SUKCESU
Celem projektu było pokazanie dzieciom z Domu Dziecka, że nauka języka angielskiego może się przyczynić do poprawienia sytuacji życiowej, a zwłaszcza szans na dobrą pracę. Wolontariusze pomogli w przygotowaniu gier i zabaw dla najmłodszych oraz w zorganizowali zajęcia z języka angielskiego.
-
RADOŚĆ Z DAWANIA. NATURA - EDUKACJA - KULTURA
Głównym celem projektu była aktywizacja i edukacja osób uczęszczających do Oratorium Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży. Działania zaplanowane w ramach projektu zostały przeprowadzone w trzech blokach: NATURA - promocja wolontariatu i zachowań prospołecznych, akcja krwiodawstwa, EDUKACJA - zajęcia dydaktyczno-rozrywkowe dla grupy dziecięcej oraz dla grupy dorosłych oraz KULTURA - zajęcia obronne dla kobiet. Oprócz bloku edukacyjnego Wolontariusze zaangażowali się w działania remontowe na terenie siedziby Stowarzyszenia.
|
SICIENKO
-
GRANICE MOJEGO JĘZYKA OZNACZAJĄ GRANICZE MOJEGO ŚWIATA
Zadaniem Wolontariuszy była organizacja profesjonalnej szkolnej pracowni do nauki języków obcych, a także rozbudzenie motywacji do nauki języka angielskiego wśród uczniów z terenów wiejskich, przełamanie bariery komunikowania się w języku angielskim, odkrywanie i rozwijanie uczniowskich talentów lingwistycznych. Spotkanie było również okazją do integracji dzieci z różnych środowisk, w tym z Domu Dziecka.
|
LASKI
-
KU RADOŚCI OCIEMNIAŁYCH
Wolontariusze wraz z przyjaciółmi i rodzinami wykonali zadania związane z odremontowaniem placu zabaw znajdującego się przy internacie dla niewidomych chłopców w Laskach. Prace skupiły się na odmalowaniu urządzeń na placu zabaw, uporządkowaniu terenu, zainstalowaniu huśtawki i trampoliny oraz posadzeniu roślin.
-
"NIE WIDZISZ, ŻE NIE WIDZĘ?"
Główny cel projektu to adaptacja budynku Ośrodku w Laskach do potrzeb słabowidzących i częściowo niewidomych: zwiększenie jego funkcjonalności, dostępności i bezpieczeństwa poprzez odpowiednie oznakowanie. Usunięcie barier pozwoli słabowidzącym na ich większą aktywizację i pokonanie trudności nie tylko architektonicznych, ale również psychicznych.
|
ŁOCHÓW
-
Z UŚMIECHEM CI DO TWARZY
Wolontariusze byli współorganizatorami zajęć terapeutycznych ze śmiechoterapii lub muzykoterapii skierowanych do dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie przebywających w Domu Dziecka w Kaliskach. Ponadto posprzątali teren placówki i pomogli w przeprowadzeniu meczu piłki nożnej.
|
JÓZEFOSŁAW
-
PLAC ZABAW W JÓZEFOSŁAWIU
Głównym celem projektu było stworzenie placu zabaw dla dzieci z rodzin ubogich mieszkających (i mających zamieszkać) w domach wielorodzinnych w Józefosławiu. Domy te budowane są przez Fundację Habitat for Humanity we współpracy z wolontariuszami Citi Handlowy. Do wykonanych prac należą: zamontowanie huśtawki, stolika wraz z ławkami, furtki oraz bujaka, ogrodzenie miejsca placu zabaw oraz pomalowanie huśtawki i zjeżdżalni.
|
MIROWICE
-
WYCIECZKA ZA MIASTO ORAZ WARSZTATY Z LEPIENIA W GLINIE
Celem projektu jest rozwijanie myślenia i zdolności twórczych dzieci i młodzieży z dziewięciu Warszawskich Rodzinnych Domów Dziecka. Wolontariusze zorganizowali im wyprawę za miasto połączoną z warsztatami z lepienia gliny oraz wspólne zabawy w terenie o charakterze przyrodoznawczym.
|
SIENNICA
-
DOM DZIECKA IM. MATKI WERONIKI
Głównym zadaniem wolontariuszy była budowa placu zabaw dla wychowanków Domu Dziecka. Było to wielkie marzenie dzieci, które czekały na jego realizację już kilka lat. Po zakończeniu pracy na wszystkich czekał wspólny podwieczorek.
|
WARSZAWA
-
KLIKAMY W PRZYSZŁOŚĆ
Celem projektu było zapewnienie dostępu do Internetu dzieciom z osiedla socjalnego Dudziarska w Warszawie. Wolontariusze przeprowadzili krótkie szkolenie praktycznego korzystania z Internetu i prowadzenia bieżącej konserwacji sprzętu. Przywieźli także komputery i pomogli w ich podłączeniu do sieci.
-
KOLOROWY WOLONTARIAT W INSTYTUCIE MATKI I DZIECKA
Celem projektu było odremontowanie sali dla dzieci w Instytucie Matki i Dziecka. Wolontariusze odmalowali pomieszczenie, a następnie przyozdobili je kolorowymi naklejkami w dziecięce wzory.
-
POMOC SZKOLE PODSTAWOWEJ PO POŻARZE
Wolontariusze odremontowali zniszczone przez pożar pomieszczenia Szkoły Podstawowej nr 143 im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie. Wszystkie prace zostały udokumentowane przez uczniów - będą wykorzystane jako przykład na lekcjach poświęconych wolontariatowi.
-
MIŁY DZIEŃ POZA DOMEM
Celem projektu było urozmaicenie wolnego czasu dzieciom z Rodzinnego Domu Dziecka w Międzylesiu. Tego wyjątkowego dnia wolontariusze zabrali je na wycieczkę, by mogły odpocząć i miło spędzić czas w innym otoczeniu. W programie znalazła się wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, zajęcia sportowo-muzyczne, spacer po starówce, obiad oraz zapoznanie dzieci z nowoczesnymi sposobami nauki języków.
-
CZARY MARY I AKUKU MIKOŁAJU
Projekt skupił się na organizacji zabawy andrzejkowo-mikołajkowej dla dzieci z Domu Dziecka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Do atrakcji, których przygotowaniem zajęli się wolontariusze, należały: konkursy zręcznościowe, konkursy wiedzy i zabawy dla dzieci, nauka obsługi komputera, kurs tańca. Kulminacją było rozdanie prezentów przez Mikołaja.
-
KREWNIACY Z BANKU
Do zadań Wolontariuszy projektu należało przygotowanie komunikatów wewnętrznych informujących o akcji krwiodawstwa, rozmieszczenie plakatów i ulotek na terenie banku, ustalenie szaty graficznej gadżetów pamiątkowych i ich zamówienie, przygotowanie pomieszczeń do akcji lub zapewnienie miejsca dla ambulansu. Jednych z najważniejszych zadań było wsparcie organizacyjne dla pracowników RCKiK w dniach akcji i przygotowanie raportu podsumowującego całą akcję.
-
TU TEŻ MOŻE BYĆ PIĘKNIE - W ŚWIECIE AUTYZMU
Projekt miał miejsce w Domu Dziecka nr 15 im. Ks. J. P. Baudouina. Na wolontariuszy czekały prace porządkowe, zabawa z dziećmi i przygotowanie pomocy dydaktycznych dla wychowanków.
-
KIEDY W "ECHO" BĘDZIE KOLOROWO - USŁYSZĘ ŚWIAT NA NOWO
Działania w ramach projektu obejęły remont pomieszczeń Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym "ECHO": dwóch gabinetów terapii logopedycznej, sekretariatu, przedpokoju oraz sali przeznaczonej do terapii logarytmicznej dzieci niedosłyszących. Wolontariusze pomalowali ściany i sufity we wszystkich pomieszczeniach i położą wykładziny.
-
ZMIEŃMY SZPITALNE POKOJE
Wolontariusze mieli okazję wnieść trochę radości do pokoi w Instytucie Matki i Dziecka. Od profesjonalnych fotografów otrzymali piękne zdjęcia, które zawiesili w salach Kliniki Położnictwa i Ginekologii IMiD. Dodatkowo wolontariusze roznieśli pledy, czytali dzieciom książki na oddziałach wskazanych przez psychologa.
-
PACYNKOWY ŚWIAT
Celem projektu było przekazanie dzieciom z Zespołu Szkół dla Dzieci z autyzmem pacynek, które mają służyć zaktywizowaniu ich do współuczestniczenia w realnym świecie i ułatwić kontakty interpersonalne. Wolontariusze pomogli pracownikom szkół w zorganizowaniu i przeprowadzeniu zajęć bajkoterapii z wykorzystaniem podarowanych pacynek. Ponadto odbyły się zabawy integracyjne z chustą animacyjną i zajęcia plastyczne.
-
RODZINNE POGOTOWIE OPIEKUŃCZE "BETLEJEM"
Celem projektu była poprawa warunków socjalno - bytowych w Rodzinnym Pogotowiu Opiekuńczym "Betlejem". W związku z tym wykonano prace remontowo-dekoracyjne: układanie wykładziny, montaż łóżka, mebli i szafki, montaż firan i zasłon lub rolet okiennych. Ponadto Wolontariusze zorganizowali zajęcia kulturalno - naukowe i edukacyjne dla dzieci.
-
POZNAJ STOLICĘ - WYCIECZKA DO WARSZAWY DLA WYCHOWANKÓW DOMU DZIECKA ZE STROBOWA
Celem projektu było przybliżenie Warszawy wychowankom Domu Dziecka w Strobowie; wzbudzenie ich ciekawości i pokazanie, że Warszawę da się lubić. Wolontariusze wcielili się w role przewodników i współtowarzyszy zabaw dzieci.
-
FABRYKA UŚMIECHU
Podczas projektu dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Dębinkach miały okazję zwiedzić Fabrykę Papieru Konstans i Fabrykę Mars/Danone. Po tej podróży edukacyjnej, wybrały się do kina interaktywnego IMAX. Zadaniem wolontariuszy była opieka nad dziećmi w trakcie trwania wycieczki.
-
KUKIEŁKOWE ŚWIĘTO, CZYLI BANKOWY FESTIWAL SZTUKI TEATRALNEJ
Wolontariusze pomogli wychowawcom Domu Dziecka zaciekawić dzieci sztuką teatralną, sposobem i kulisami jej powstawania oraz pracą aktorów i scenografów. Wraz z nimi przygotowali uroczysty wieczór artystyczny z przedstawieniem kukiełkowym i dyskusją na temat teatru. Upiekli ciasta, które były poczęstunkiem dla widzów i uczestników przedstawienia. Na koniec odbyła się licytacja kukiełek, a zebrane dzięki niej środki zostały przekazane na koło teatralne.
|
WIELISZEW
-
REMONT I WYPOSAŻENIE ŚWIETLICY W WIELISZEWIE
Celem projektu było przygotowanie pomieszczenia świetlicy szkolnej, w którym dzieci będą mogły przebywać pod opieką nauczyciela przed zajęciami lekcyjnymi i po nich. Poza pracami remontowymi i porządkowymi zadaniem wolontariuszy było sporządzenie dokumentacji fotograficznej pomieszczenia.
|
NYSA
-
ISKIERKA NADZIEI
Głównym celem projektu było stworzenie podopiecznym Chrześcijańskiej Misji Pomocy Ludziom Uzależnionym "Nowa Nadzieja" bezpiecznego i przyjaznego miejsca, gdzie będą mogli nie tylko odrabiać lekcje, ale także spędzać wolny czas. Wolontariusze wzięli udział w końcowym etapie procesu adaptacji pomieszczeń świetlicy.
|
HAJNÓWKA
-
SERCE Z BLACHY FALISTEJ
Zadaniem Wolontariuszy była budowa zadaszenia klatek, w których przebywają psy w Schronisku w Hajnówce. Jest to konstrukcja z krokwi pokryta blachą falistą. Ważnym zadaniem było także wyprowadzenie psów na spacer i ich pielęgnacja. Podczas wszystkich działań Wolontariusze i ich rodziny mogli liczyć na pomoc osób z Hajnowskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt "Ciapek".
|
CHEŁM ŚLĄSKI
-
PRZYGOTOWANIE ŚWIETLICY DO PRZYJĘCIA DZIECI SZEŚCIOLETNICH
Celami projektu były remont świetlicy szkolnej i przygotowanie kącika do zabaw dla przedszkolaka. Wolontariusze mieli za zadanie - poza pracami remontowymi - zorganizować zajęcia sportowe dla dzieci z klas IV-VI. Dzień uwieńczyło spotkanie Wolontariuszy z Dyrekcją Szkoły Podstawowej i Wójtem Gminy.
-
SALA TERAPII PEDAGOGICZNEJ DLA DZIECI WYMAGAJĄCYCH USPRAWNIENIA, KORYGOWANIA, KOMPENSOWANIA POSZCZEGÓLNYCH FUNKCJI POZNAWCZYCH
Projekt miał na celu adaptację jednej z sal szkoły podstawowej na pokój terapii pedagogicznej. Wolontariusze pomalowali pomieszczenie, udekorowali ściany i okna, zmontowali regały i rozmieścili pomoce dydaktyczne. Ponadto wzieli udział w organizacji i prowadzeniu turnieju piłki siatkowej, piłki nożnej, turnieju tenisa stołowego, szachowego, warcabowego oraz minihokeja.
|
KATOWICE
-
SZTAFETA - NAUCZMY MŁODZIEŻ, BY MOGŁA UCZYĆ INNYCH
Wolontariusze pomogli w przeprowadzeniu szkolenia z pierwszej pomocy, podczas którego poruszone zostały m.in. kwestie dotyczące nagłych stanów zagrożenia życia, nagłych stanów urazowych i ewakuacji. Dodatkowo odbył się pokaz technik ratowniczych w wykonaniu Grupy Ratownictwa i prezentacja filmu multimedialnego. W warsztatach wzięli udział uczniowie Gimnazjum nr 9.
|
BĘDZIN
-
BEZPIECZEŃSTWO DOBREM NAJWYŻSZYM, CZYLI JESTEŚMY ŚWIADOMI, SKUTECZNI, BEZPIECZNI
Wolontariusze wraz z kadrą instruktorską zrealizowali projekt dotyczący bezpieczeństwa. Zajęcia skierowane były do dzieci ze Szkoły Podstawowej w Będzinie. Uczniowie poznali zasady zachowania w przypadku ataku przez zwierzę i zagrożenia ze strony osób dorosłych.
-
BEZPIECZEŃSTWO DOBREM NAJWYŻSZYM - RATUJMY - NIE POZWÓLMY UMIERAĆ
Wolontariusze zostali przeszkoleni przez instruktorów-ratowników z czterech bloków tematycznych dotyczących pierwszej pomocy i ratownictwa drogowego. Podczas realizacji projektu zadaniem wolontariuszy było przekazywanie wiedzy teoretycznej osobom szkolonym: uczniom szkoły w Będzinie, ich rodzicom, nauczycielom oraz zaproszonym gościom.
|
LĘDZINY
-
"NIE TĘDY DROGA."
Celem projektu było przeciwdziałanie rozszerzaniu się alkoholizmu, narkomanii, przemocy oraz innych zjawisk patologicznych wśród młodzieży. W tym celu wolontariusze przygotowali uczniom gimnazjum szkolenie ukazujące perspektywy zdrowego stylu życia. W programie znalazły się m.in. prelekcja przygotowana przez pedagoga i policjanta, dyskusje z młodzieżą, lekcje wychowawcze poświęcone uzależnieniom.
|
CHORZÓW
-
INTEGRACJA PRZEZ SZTUKĘ
Wolontariusze pomogli nauczycielom z Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w opiece nad dziećmi w czasie zajęć koła tanecznego. Wzięli także udział w opracowaniu scenariusza i w przygotowaniach do spektaklu, którego aktorami były dzieci - wykonali dekoracje, rekwizyty, plakaty informacyjne. Przygotowali także salę oraz poczęstunek.
|
TARŁÓW
-
CITI DZIECIOM
Zadaniem W ramach projektu Wolontariusze przygotowali zajęcia dla dzieci, podczas których odbyła się prezentacja filmu o banku, rozmowa o wyobrażeniach dzieci na temat pracy w tej instytucji, a także prezentacja filmu opowiadającego o postawach i wyborach dokonywanych przez ludzi. Po filmie zainicjowali oni dyskusję z dziećmi na temat tego, jak one zachowałyby się w analogicznych sytuacjach. Na zakończenie odbył się konkurs edukacyjno-sportowy.
|
WYGIEŁZÓW
-
KOLOROWA SZKOŁA
Projekt miał na celu stworzenie dzieciom z Gminy Iwańska odpowiednich warunków do rozwoju sprawności fizycznej. Wolontariusze opowiedzieli im, na czym polega praca w banku i przekazali podstawową wiedzę z dziedziny finansów. Ponadto zorganizowali zajęcia sportowe i zajęcia plastyczne dotyczące wyobrażeń dzieci na temat banku oraz pracy w nim.
|
OLSZTYN
-
LEKCJA BAJKOTERAPII - MAMY ŚWIADOMOŚĆ BYCIA RODZICAMI
Wolontariusze odmalowali 5 sal w Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym. Ponadto kupili łóżka polowe dla rodziców przebywających z dziećmi w wieku 2-5 lat. Dla najmłodszych przeprowadzili lekcję bajkoterapii, a dla ich rodziców krótkie warsztaty nt. roli i zadań rodziców dziecka przebywającego w szpitalu.
-
SPORT- SPOSÓB NA NUDĘ- SZANSA NA SUKCES
Działania projektowe skupiły się na organizacji zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży z dwóch części Olsztyna (Pieczewa i Jarot), w których często - z braku innych możliwości - spędza się czas pod blokiem. Z inicjatywy wolontariuszy odbył się turniej sportowy. Społecznicy przygotowali sale do gry, czuwali nad kolejnością rozgrywanych meczy, punktacją, przygotowaniem nagród i sprzątnięciem obiektu po zakończeniu rozgrywek.
|
IDZBARK
-
PROMYK CIEPŁA DLA DZIECI Z IDZBARKA
Wolontariusze wraz z rodzicami uczniów Niepublicznej Szkoły Podstawowej modernizowali komin wewnętrzny na potrzeby nowego pieca ogrzewającego szkołę, co stworzy dzieciom i młodzieży lepsze warunki do nauki. Nadrzędnym celem akcji było wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci ze środowisk wiejskich.
|
BOLEJNY
-
ŚLADAMI HISTORII
Głównym celem projektu była poprawa sytuacji kulturalno-oświatowej mieszkańców. Do zadań wolontariuszy należało oczyszczenie i oznaczenie zapory przeciwczołgowej znajdującej się we wsi Bolejny, montaż antyram i oświetlenia w świetlicy wiejskiej, prace modelarskie oraz organizacja gier i zabaw dla najmłodszych. Ponadto w świetlicy odbyła się pierwsza wystawa prac klubu modelarskiego i inauguracja klubu odkrywców, którzy pragną podążać śladami historii, a także konkurs wiedzy o regionie i karaoke.
|
GIŻE
-
BUDOWA BOISKA WIELOFUNKCYJNEGO
Projekt miał na celu pobudzenie do aktywności sportowej dzieci i młodzieży oraz zintegrowanie i zaktywizowanie społeczności lokalnej wsi Giże, Orzechówko i Dudki poprzez utworzenie boiska wielofunkcyjnego przy spalonym Wiejskim Centrum Inicjatyw. Wolontariusze zbudowali betonowy murek okalający boisko, pokryli powierzchnię boiska warstwą utwardzonego żwiru i posadzili świerki.
|
SZCZECIN
-
ŚWIETLICA MARZEŃ - EDUKACJA POPRZEZ ZABAWĘ
Celem projektu było przygotowanie świetlicy marzeń dla dzieci, dzięki której będą mogły znaleźć po lekcjach warunki sprzyjające do regeneracji sił. Wolontariusze wyremontowali i zaaranżowali przestrzeń świetlicy oraz wyposażyli ją w materiały do nauki i zabawy. Projekt realizowany był w Szkole Podstawowej nr 51.
|
WYGONIN
-
BO OGNISKO TO NIE WSZYSTKO
Wolontariusze City Handlowy przeprowadzili gruntowny remont sali dla maluchów w Harcerskiej Bazie Obozowej w Wygoninie. Podczas trzech kolejnych weekendów poprzedzających Światowy Dzień Citi dla Społeczności społecznicy postawili ściankę działową, odmalowali nowe pomieszczenia, drzwi, parapety, zajęli się kitowaniem okien, uprali firanki i zasłonki, wymienili punkty świetlne, odświeżyli korytarz, a także przywieźli piętrowe łóżka i zajęli się generalnym sprzątaniem bazy. Teraz zuchy z Wygonina będą mogły spędzać czas w czystym i schludnym miejscu, rozwijając swoje zainteresowania i pasje.
|