W ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 przedsiębiorcy z sektora MŚP oraz small mid-cap i mid-cap mogą ubiegać się o kredyt ekologiczny na realizację inwestycji mających na celu podniesienie efektywności energetycznej.
Citi Handlowy jest bankiem kredytującym, który zawarł z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę współpracy przy wdrażaniu Kredytu ekologicznego FENG. Na jej podstawie udziela kredytu ekologicznego współfinansowanego z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 w ramach Działania 3.1 Kredyt ekologiczny.
Kredyt ekologiczny to dotacyjna forma wsparcia dla mikro, małych i średnich, a także przedsiębiorstw o statusie small mid-cap oraz mid-cap, przeznaczona na dofinansowanie inwestycji w infrastrukturę i technologie zwiększające efektywność energetyczną lub korzystanie z bardziej ekologicznych źródeł energii.
Efektywność energetyczna pozwala firmom obniżyć koszty nośników energii, poprawić wydajność i zwiększyć konkurencyjność. Przedsiębiorcy mogą uzyskać oszczędności kosztów energii m.in. dzięki inwestycjom w nowoczesne technologie produkcyjne, termomodernizacje, wdrażanie systemów zarządzania energią, a także przez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Przedsiębiorstwa przykładają także dużą wagę do ekologii w trosce o swoją reputację i wizerunek. Firmy realizujące strategie ekologiczne przyciągają lojalnych klientów, którzy będą chętniej dokonywali u nich zakupów. Konsumenci coraz częściej biorą pod uwagę zaangażowanie ekologiczne przedsiębiorstw, ponieważ są świadomi wpływu swoich zakupów na środowisko, które zostawimy dla kolejnych pokoleń. Dlatego wybierają produkty i usługi firm, które działają odpowiedzialnie i dbają o naszą planetę.
Troska o środowisko naturalne pomaga nie tylko w pozyskaniu i utrzymaniu lojalnych klientów, ale ma również coraz większe znaczenie podczas rekrutacji utalentowanych pracowników. Strategie ekologiczne przedsiębiorstw są już nie tylko działaniem wymaganym przez prawo i regulacje rządowe, ale przede wszystkim oczekiwanym przez coraz bardziej świadomych konsumentów.
Wdrażane nowoczesnych technologii jest drogie, ale nasi klienci mogą skorzystać z bezzwrotnej dotacji o wartości do 70% kwalifikowanych kosztów projektu.
Dowiedz się więcej – pobierz i przeczytaj Poradnik eksperta „Fundusze unijne wspierające innowacje”.
Kredytem ekologicznym mogą być finansowane inwestycje ekologiczne przedsiębiorstw. Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027, z którego współfinansowane są projekty, definiuje cel inwestycji jako wsparcie przedsiębiorstw przez finansowanie inwestycji mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstw poprzez modernizację infrastruktury.
Przykładowe rodzaje inwestycji ekologicznych:
Kredyt ekologiczny jest dedykowany dla przedsiębiorstw posiadających status:
Definicja MŚP znajduje się w art. 2 załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r., uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu.
Wartość dotacji wypłacanej w formie premii ekologicznej może wynieść od 15% do 70% i jest uzależniona jest od:
Opisane na mapie wartości procentowe przedstawiają maksymalną intensywność wsparcia dla dużych przedsiębiorstw. W przypadku aplikowania o wsparcie przez przedsiębiorstwa posiadające status MŚP wartości te zostaną podniesione o:
Dodatkowe informacje na temat kredytu ekologicznego FENG: www.bgk.pl
Sprawdź, jak Citi Handlowy może Cię wesprzeć w pozyskaniu dotacji UE
na rozwój Twojej firmy. Podziel się swoimi uwagami lub zadaj pytanie: