Biznes bez granic

Aktualności

Aktualności

29 stycznia 2014

"Rzeczpospolita" publikuje dziś trzeci z cyklu artykułów w ramach projektu "Biznes bez granic" realizowanego przez Citi Handlowy. W trzeciej odsłonie cyklu Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowy komentuje dynamikę inwestycji w Polsce. O faktoringu i programach finansowania należności mówi także Agnieszka Sumera-Adamowicz, Dyrektor ds. Finansowania Strukturyzowanego w Departamencie Finansowania Handlu w Citi Handlowy

  • Wkrótce przedsiębiorcy ostro ruszą z inwestycjami. Powinni sięgnąć po optymalne dla nich instrumenty - czytamy w "Rzeczpospolitej". Według prognoz ekspertów, polska gospodarka wreszcie zaczyna się rozpędzać. O ile w 2013 r. PKB Polski wzrósł o 1,3-1,4 proc., o tyle już nowy rok może przynieść poprawę nawet o 3 proc. W tak dobrych warunkach polskie firmy wreszcie ruszą z inwestycjami, dodatkowo napędzając ożywienie gospodarcze. - W 2012 i 2013 r. firmy wstrzymywały inwestycje, ale już w 2014 powinniśmy obserwować ich wzrost. Dwa lata temu dynamika inwestycji wyniosła -1,7proc., w 2013 r. może wynieść - 2 proc., a w tym roku powinna już być już 3,6 proc. na plusie - komentuje Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowy. Już prawie 50 proc. średnich i dużych firm to eksporterzy, którzy dodatkowo zainteresowali się kolejnymi rynkami pozaeuropejskimi. Grono eksporterów mogą też dodatkowo zasilić dynamicznie rosnące spółki, dla których ekspansja zagraniczna jest kolejnym etapem ich strategii - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. Duże zapotrzebowanie na kapitał to dla banków szansa na zaproponowanie firmom nowych produktów. Firmy w ofertach banków znajdą nie tylko kredyty, ale także m.in. faktoring, faktoring odwrócony czy zabezpieczenie agencji eksportowych. Takie rozwiązania pozwalają przedsiębiorstwom utrzymać płynność i zabezpieczyć je przed ryzykiem opóźnień spłat ze strony kontrahentów.
  • W rozmowie z "Rzeczpospolitą" Agnieszka Sumera-Adamowicz, Dyrektor ds. Finansowania Strukturyzowanego w Departamencie Finansowania Handlu w Citi Handlowy mówi: Wraz z poprawiającymi się warunkami makroekonomicznymi firmy mogą być zainteresowane po pierwsze, działaniami zmierzającymi do zwiększania sprzedaży, a po drugie, rozwiązaniami, które pomogą im w realizacji inwestycji - komentuje Agnieszka Sumera-Adamowicz i dodaje: Dla przedsiębiorstwa, które chcą dynamicznie wejść w fazę wzrostu, bardzo ważne jest odpowiednie zarządzanie kapitałem obrotowym. W momencie, gdy firma wychodzi na rynek z agresywną strategią sprzedaży i dokonuje znacznych zakupów, kluczowe staje się zapewnienie odpowiedniej płynności. Takim narzędziem, które pomoże przedsiębiorcom zabezpieczyć płynność przy jednoczesnym utrzymaniu dynamicznego obrotu, jest faktoring. Jest on jednym z najszybciej rosnących obszarów w zakresie produktów dla firm. Tylko w Citi Handlowym w 2013 roku skupiliśmy 6,7 mld zł wierzytelności, odnotowując wzrost o 31 proc. rok do roku. Z naszych obserwacji wynika, programy finansowania należności coraz częściej wchodzą do podstawowej palety form finansowania polskich przedsiębiorstw, współgrając z kredytami obrotowymi czy handlowymi.
powrót