Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo Twojego kredytu jest najważniejsze

Instytucje finansowe w postaci banków, skoków, biur kredytowych czy agencji sprzedaży kredytowej stają się coraz bardziej dostępne dla Klientów. Dużo łatwiej i szybciej można obecnie otworzyć rachunek lub zawrzeć umowę o pożyczkę, linię czy kartę kredytową. Dodatkowo oferty stają się coraz bardziej atrakcyjne i kuszące. Zanim zdecydujesz się na konkretny produkt warto zasięgnąć informacji na temat tego jak on działa, jakie są możliwości wpływu na jego działanie, jakie są koszty związane z zawarciem umowy, jakie są opcje monitorowania jego przebiegu.


Gdy już dokonasz wyboru i zdecydujesz się na złożenie wniosku i podpisanie umowy, sprawdź czy Twoje dane osobowe, warunki cenowe i ustalone wcześniej szczegóły zostały w dokumentacji zawarte i są poprawne. Warto też dowiedzieć się jak bezpiecznie korzystać z nowo nabytego produktu.

Pamiętaj, że zawsze możesz sprawdzić informacje na temat istniejących zagrożeń i sposobów ochrony swojego mienia na oficjalnych stronach regulatorów:

Usługi maklerskie Usługi maklerskie

Bezpieczeństwo i kontrola w dużym stopniu zależy właśnie od Ciebie!

Przestępstwa związane z kartami płatniczymi oraz transakcjami zawieranymi za pośrednictwem internetu to wciąż nowy i narastający problem. Oprócz ochrony zapewnianej przez Bank celem zniwelowania zagrożenia, ważnym elementem jest świadomość i odpowiednie środki bezpieczeństwa podejmowane przez samych użytkowników.

Dzięki kilku prostym zasadom możemy razem przeciwdziałać oszustwom:

  • Przechowuj kartę w bezpieczny sposób, czyli taki, który utrudni lub uniemożliwi jej kradzież. Sprawdzaj na bieżąco czy na pewno posiadasz wszystkie swoje karty. W podróż zabieraj ze sobą jedynie niezbędne karty, a pozostałe umieść w bezpiecznym miejscu.

  • Nie trać karty z oczu – celem dokonania płatności z użyciem karty terminal powinien Ci zostać udostępniony. Po dokonaniu płatności niezwłocznie zabierz kartę i od razu ją schowaj.

  • Jeśli Twoja karta zostanie skradziona, niezwłocznie ją zastrzeż. Jeśli masz wątpliwości dotyczące wyglądu bankomatu (np. możliwości zainstalowania urządzenia skimmingowego lub dodatkowej kamerki) niezwłocznie zgłoś ten fakt do operatora (informacje kontaktowe są zawsze dostępne na naklejce informacyjnej na bankomacie). Jeżeli Twoja karta jest nieważna, z jakiegokolwiek powodu, zniszcz wszelkie zabezpieczenia karty (chip, pasek, czytnik pay pass) poprzez przecięcie karty nożyczkami.

  • Przechowuj kartę w bezpieczny sposób, czyli taki, który utrudni lub uniemożliwi jej kradzież. Sprawdzaj na bieżąco czy na pewno posiadasz wszystkie swoje karty. W podróż zabieraj ze sobą jedynie niezbędne karty, a pozostałe umieść w bezpiecznym miejscu.

  • Chroń PIN oraz dane służące do logowania w serwisach płatniczych i bankowości elektronicznej. Staraj się, w przypadku posiadania kilku kart, by PIN do każdej z nich był inny. Hasła do serwisów płatniczych oraz bankowości elektronicznej także powinny się różnić oraz być zmieniane. Pamiętaj, że najbardziej bezpiecznym miejscem do przechowywania tak wrażliwych danych jest Twoja pamięć! Nigdy nie zapisuj PINu gdziekolwiek.

  • Zanim zdecydujesz się podać dane karty płatniczej celem dokonania transakcji przez telefon sprawdź czy dany usługodawca jest godny zaufania. Najlepiej, aby tego rodzaju płatności odbywały się podczas połączenia telefonicznego zainicjowanego przez Ciebie. Pamiętaj, że banki i usługodawcy nie proszą o podawanie danych osobowych, kart płatniczych, loginów czy haseł drogą mailową. W razie wątpliwości skontaktuj się z danym operatorem lub usługodawcą i potwierdź czy na pewno dana wiadomość e-mail została przez niego wysłana.

  • Ważnym elementem jest bieżąca kontrola stanu Twoich rachunków. Każda wykryta nieprawidłowość powinna zostać niezwłocznie zgłoszona. Kontrola rachunków po powrocie z podróży zagranicznej powinna stać się obowiązkowym punktem.

  • Po otrzymaniu nowej karty należy od razu podpisać ją w wyznaczonym miejscu długopisem. Warto także od razu ustanowić nowy PIN.

  • Jeżeli istnieje konieczność potwierdzenia płatności podpisem, zawsze wcześniej przeczytaj rachunek. Zbieraj paragony, stanowią one dowód zapłaty.

Płatności zbliżeniowe

Transakcje wykonywane kartą z funkcją płatności zbliżeniowej do 100 zł nie wymagają wprowadzenia kodu PIN podczas autoryzacji, jednak ze względów bezpieczeństwa klient losowo może zostać poproszony o dokonanie transakcji w standardowy sposób.


Dla zwiększenia bezpieczeństwa, transakcje powyżej 100 zł

  • Transakcje dokonywane zbliżeniowo wymagają podania kodu PIN.
  • Pamiętaj, że masz możliwość zmiany limitów transakcji dokonywanych zbliżeniowo.